Aktuality

Dimples: není důlek jako důlek

 

Kolik důlků má golfový míček na svém povrchu, není rozhodující. Mnohem důležitější je, jak jsou velké, hluboké a jakým způsobem jsou rozmístěné. Například hloubka dimples ovlivňuje výšku dráhy letu – zatímco hluboké dimples podporují nižší dráhu letu, ploché naopak dráhu vyšší.

 

V první řadě ale dimples snižují odpor vzduchu a jejich hlavním úkolem je tak udržet co nejdéle rychlost, kterou míčku udělil golfista při úderu. Golfové míčky s dimples proto létají mnohem dál, než by létaly bez nich. A hráči se tak můžou radovat z mnohem delších drivů.

 

A jak vlastně vznikl nápad důlky na povrchu golfového míčku vyrábět? Nápad se zrodil koncem devatenáctého století, když se hrál golf ještě s takzvanými gumáky. Úplnou náhodou se zjistilo, že gumové balónky s nepatrně poškozeným povrchem mají lepší herní vlastnosti než míčky nové.

 

Výrobci proto začali s golfovými míčky experimentovat a na jejich povrchu dělali nejrůznější prohlubně, jamky a důlky. A vyplatilo se. Míčky s důlky létaly mnohem konzistentněji a dál. Od té doby patří dimples ke každému golfovému balónku.

Zpět na výpis novinek